Bademcik Alınması

bademcik alınması çocuk

Bademcik Alınması

Bademcik alınması en çok iltihap kaynaklı ve genellikle çocukluk döneminde görülen ve çok sık tekrar eden önemli bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunun savunma mekanizması için önemli rol üstlenen bademcikler, bazı çocukların günlük yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. Diğer yandan, bademcikler solunum yolu tıkanıklığı ve uyku apnesine neden olduğu için bazı kalp rahatsızlıklarını da tetikliyor.

Çocuğunuzun Bademciklerinin Alınması Gereken Durumlar Nelerdir?

Bademcikler, insanın boğazında çift halde bulunan lenfoid dokuların adıdır. Bunlar, genelde çocuklar için hastalıklara karşı ilk savunma bölgesi olarak görev yapan dokulardır. 4 ve 10 yaşları arasında aktif olan bu yapılar ergenlik çağına girildiğinde küçülür ve daha az fonksiyona sahip olurlar. Çocuk – bademcik alınması için gereken en önemli durumlar; kanamalı bademcik iltihapları, kalp rahatsızlıkları ve uyku apnesidir.

Bunların dışında, bir yıl içerisinde en az 7 kez bademcik iltihabı oluşması, bademcik büyümesi nedeniyle oluşan yutma bozukluğu, sürekli görülen ağız kokusu ve antibiyotikler ile uygulanan tedavilerden yeterince cevap alınamaması nedenlerine bağlı olarak da bademciklerin ameliyatla alınması gerekir. Çocuklarda bademciklerin alınması için en uygun zaman dilimi genellikle 3 yaşından sonraki dönemdir. Bazı istisnai durumlarda 3 yaşından önce de bademcik ameliyatı yapılabilir.

Kaç Çeşit Bademcik Alınması Ameliyatı Vardır?

Bademciklerin tamamının veya bir kısmının alındığı ameliyatlar olmak üzere 2 çeşit bademcik ameliyatı vardır. Bademciklerin tamamının alınması gereken durumlarda tek parça halinde bademciğin tamamı alınır. Bademciklerin kısmen alınması gereken durumlarda ise büyük bir kısım alınan bademciğin kapsül ile beraber belli bir kısmı alınmaz. Bademcikleri kısmen alınması sonucunda iyileşme ve günlük hayata dönüş çok kolay olur. Fakat kısmi bademcik operasyonunun, bademciklerin yeniden büyümesi ve vücutta kalan dokuda tekrar enfeksiyon oluşması gibi dezavantajları vardır. Bu nedenle bu ameliyat türünün önerildiği vakalar sınırlıdır. Ameliyat sonrası enfeksiyonlar tekrarlıyorsa, bademciklerin tamamının alınması önerilir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bademcik ameliyatı yapılan hastalar, kanama riski sebebiyle 24 saat boyunca hastanede gözetim adında tutulurlar. Ameliyat sonradır genelde yan etki olarak ağrı meydana gelir. Bu ağrı ise parasetamol içerikli ilaçlar ile kontrol edilebilir. Ayrıca, operasyon geçiren hastalarda ağrıyla birlikte yutma güçlüğü, sulu gıdaları yutmakta zorlanma ve ses tonu değişikliği görülebilir. Bademcik ameliyatı yapılan çocuklar, operasyondan 2 hafta sonra tamamen iyileşir ve günlük yaşamlarına dönebilirler.