Zayıflama

Zayıflama Dr.Ümit Çakır Bursa

Zayıflama

Zayıflama ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken fazla kilolar bayanların kâbusu olmaktadır. Erkekler ise yaz aylarında formda bir vücuda sahip olmayı hedefler. Zayıflamak için birçok diyet ve spor programı uygulanmaya çalışılır. Ancak, zayıflamak ciddi bir işlemdir ve uzman bir yardım alınarak yapılması gerekir. Bilinçsiz şekilde uygulanan diyet ve spor programları zayıflamak isteyenlerin sağlığını tehdit eden bir unsura dönüşmektedir. Gazete, dergi ve haber programlarında zayıflamak için yapılan uygulamalar sonucunda hayatını kaybeden insanların sayısı azımsanacak kadar değildir. Farklı kaynaklardan temin edilen diyet programları, uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan operasyonlar ve kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalışmak hayatınıza mâl olabilir.

Zayıflarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fazla kilolardan kurtularak zayıflamak isteyenlerin öncelikle bir uzman hekim ile bu kararı alması gerekir. Uzman hekim tarafından vücut değerlerinin (kan, kilo, boy, yaş, yaşam tarzı, yağlanma oranı gibi) tahlil ve tetkiklerin yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan kontroller sonucunda zayıflama için uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi ve bu yöntemin zayıflamak isteyen tarafından kabul edilmesi önemlidir. Zayıflamak isteyen kişinin uzman doktor tarafından düzenlenen beslenme ve hareket (spor) etme koşullarına uyması gerekir. Unutulmamalıdır ki vücudun ihtiyaç duyduğu besin ve sıvılar kesilerek zayıflanmaz ancak sağlık bozulur. Doktor kontrolünde olmayan ve hızlı verilen kilolar vücudun doğal şeklinin bozulmasına ve sarkmalara sebep olabilir.

Zayıflama İçin Kullanılan Yöntemler

Erkekler son zamanlarda zayıflamaya önem verse de özellikle bayanlar hayatının birçok döneminde zayıflamak için farklı yöntemler uygulamıştır. En yaygın uygulanan diyet programları ise protein diyeti, sıvı diyeti, bitki çayları ve ünlülerle özdeşleşmiş diyetler. Son zamanlarda popüler olan diyetler ise Atkins, Dukan, Weight Watchers, Alkali beslenme, Vegan beslenme, Akdeniz diyeti, İsveç diyeti, Çiğ beslenme ve Paleo diyeti uygulanmaktadır. Zayıflama herkes tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Fakat önemli olan husus zayıflamak isteyen kişinin vücut yapısına en uygun yöntemi belirlemektir. Bunun için de zayıflamak isteyenlerin uzman bir destek alarak sağlıklı bir şekilde kilolarından kurtulmasıdır. Kilolar kaybedilebilir ama sağlık kaybedilir ise kazanılması zordur.