Mezoterapi

mezoterapi bursa ümit çakır kliniği

Mezoterapi

Mezoterapi farmakolojik ve bitkisel ilaçların vücudun belli bölgelere enjekte edilmesi yoluyla embriyolojik hayattaki orta tabakadan bir köken alan, hastalıkların iyileştirilmesi amacı ile geliştirilmiş tıbbi tedavi yöntemidir.

Embriyolojik hayatta kök hücrelerden oluşan ve hayatı oluşturan Ektoderm, Endoderm ve Mezoderm vücuttaki bütün doku ve organları oluşturur. Mezoderm kaynaklı organlarda meydana çıkan hastalıkların tedavisi için kullanılmaya başlanan tedavi yöntemi, günümüze kadar gelip önemli bir gelişme kaydederek pek çok hastalığın direkt tedavisinde ya da destekleyici tedavi olarak yerini almıştır.

Dünyanın birçok ülkesinde üniversitelerde Mezoterapi Kürsüleri kurulmakta, yeni gelişmeler takip edilerek üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu yöntemin mucidi olan Dr. Pistor, Mezoterapi tedavi yöntemini tarif ederken “İlaçların, hastalığın bulunduğu bölgenin yakınına verilmesi durumunda tedavi etkinliğinin arttığı basit ve yeni bir tedavi metodudur” diye belirtmiştir. “Uygun Yere, Az Miktarda, Az Sıklıkta ve Çok Daha Güçlü Bir Etki” kavramını meydana çıkarmıştır.

Düşük Doz Mezoterapi

Ağız yolu ile veya damardan ya da kalçadan verilen ilaçların aynı ya da benzerleri kullanılır, ancak çok küçük bir miktarla daha fazla etki alınmaktadır. Nedeni ise, lokal olarak derinin orta tabakasına uygulanmakta olan ilaçlar direkt lezyonu olan bölgeye etki ederler. Etkilerini karaciğerde parçalanmadan gösterirler. Bu sebeple sistemik (bütün vücudu etkileyen) etkileşimleri olmaz. Bu nedenle, normalde ağız ya da damar yoluyla birlikte verildiklerinde toksik reaksiyon oluşturma riski olan ilaçlar, mezoterapide güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Doğru ilaçlar ile daha az seanslarda bir çok hastalığı mezoterapi ile tedavi ya da destekleyici tedavi etmek mümkündür.

Uygun Yer

Gerek cilt ya da saç problemleri olsun gerekse ağrı veya farklı hastalıklarda mezoterapinin uygulanma bölgesinin tespit edilmesi çok önemlidir. Doğru yer bulunduğu takdirde çok daha az ürünle çok daha az sıklıkta çok daha güçlü bir etki görmek mümkündür. Bu nedenle, mutlaka bu konuda uzman olan hekimi tarafından yapılmalıdır.

Mezoterapi adı özellikle de bu konuda yetkisi olmayan pek çok merkezde kullanılmaktadır. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Op.Dr. Ümit Çakır kliniğinde, güvenle mezoterapi tedavisi yaptırabilirsiniz.