Geniz Eti Alınması

geniz eti alınması ameliyatı çocuk

Geniz Eti Alınması

Çocuklar da geniz eti alınması deyince anne babaları bir panik kaplar. Ancak her ameliyatta olduğu gibi geniz eti ameliyatının da belirli şartları vardır. Vücudumuzu ağız ve burundan girebilecek her türlü viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruyan mekanizmanın başında bademcikler ve geniz eti gelir. Geniz eti büyümeleri özellikle bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmediği 3- 6 yaş gurubu çocuklarda sıklıkla görülen hastalıkların başında gelir. Bu yaş guruplarında sık tekrarlayan en enfeksiyonlar çocuk – geniz eti alınması gerekli mi ve şartları nelerdir gibi soruları gündeme getiriyor.

Geniz Eti Büyümelerinde Nasıl Belirtiler Olur?

Geniz eti ve bademcik rahatsızlıklarında bir birine benzer semptomlar görülür. Bunun ayırımını yapabilmek için mutlaka iyi bir KBB hekimine gitmek gerekir. Fakat geniz eti büyümelerinde sık görülen belirtiler geniz etinin büyük olmasına bağlı meydana gelebilecek tıkanıklık sebebi ile horlayarak uyuma, ağzı açık uyuma, boyun ve ense bölgesinde yoğun terlemeler görülebilir. Geniz eti büyümeleri genellikle sık tekrarlayan enfeksiyonlara karşı vücudun direnç mekanizmalarından biridir. Dolayısı ile yüksek ateş görülür ve bu belirtilere rağmen doğru tedavi ile enfeksiyonların önüne geçilmezse kulaklarda sıvı birikmesi ve işitme kaybına varan sekeller olabilir.

Geniz Eti Büyüklüklerinde Antibiyotik Kullanılmalı Mıdır?

Çocuklarda geniz eti büyümeleri viral ya da bakteriyel nedenlerle olabiliyor. Bazı çocukların doğuştan geniz eti büyük olabiliyor ve bu çocuklar özellikle okul öncesi dönem olan 3 – 6 yaş döneminde sık sık enfeksiyona yakalanabiliyor. Bu dönemlerde boğaz kültürü alınmadan verilen antibiyotikler eğer enfeksiyon viral kaynaklı ise hiçbir fayda sağlamaz. Aksine çocuğun vücudunun antibiyotiklere karşı direnç oluşturmasına sebep olur. Bu nedenle çocuklarda geniz eti büyümeleri dikkatle değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Çocuklarda Geniz Eti Ne Zaman Alınmalıdır?

Geniz eti ameliyatı yani adeneidektomi tümörlerde, tonsil tüberkülozda ve difteri gibi hastalıklarda tartışılmaksızın yapılmalıdır. Ancak sık tekrarlayan enfeksiyonlara bağlı olarak adenoidektomi yapılmasının belirli şartları vardır. Bunlardan birincisi çocuğun yılda 7 den fazla antibiyotik kullanmasına rağmen tedavi edilememesi, ikincisi geniz eti büyümelerine bağlı olarak ağzı açık nefes alma ve uyurken sık yer değiştirme gibi belirtilerin olması yada çocuğun 3 yaş üstü ve 7 yaş altı olmasıdır. Çünkü yedi yaş üstü guruplarda geniz eti zamanla kendiliğinden küçülür.