Kulağa Tüp Takılması

kulağa tüp takılması çocuk

Kulağa Tüp Takılması

Kulağa tüp takılması oldukça yaygın yapılan bir operasyondur. Büyüme çağındaki çocuklarda bazen duymama veya az duyma problemi gözlenebiliyor. Buda çocuğun yaşam kalitesini düşürüyor. Çocuk okula gidiyorsa derslerinde gereği kadar verim alamayabiliyor. Eğer çocuğunuzda duyma problemi olduğunu fark ederseniz bu durumu öğretmenlerine iletin. Tedavi süresince veya en azından tedaviden önce öğretmenler çocuğunuza gerekli özeni gösterecektir. Öğretmenler bu konuda hassas davranarak çocuğunuzu ön sıralara alacaktır ve daha yüksek sesle konuşacaktır.

Kulak Tüpü Nedir?

Kulak tüpü silindir şeklindedir. Aletin ortasında bir kanal mevcuttur. Bu alet KBB uzmanları tarafından kulağa yerleştirilen ve kulağa hava geçişini saylayan bir tüptür.

Kulak Tüpü Kimlere Takılır?

  • Sürekli tekrar eden akut orta kulak iltihabı problemi yaşayanlara
  • Kulak zarında çökme olanlara
  • Yapılan tedaviyle düzelmeyen orta kulak sıvılarından dolayı
  • Uçuş ya da damla sırasında oluşan baro travmalardan dolayı, kulak tüpü takmaya gereksinim duyulabilir.

Kulağa Tüp Takılması Nasıl Yapılır?

Kulak tüpü yapılan araştırmalar sonucunda takılmaya karar verilir. Doktor kulağa dış yollardan, mikroskop kullanarak kulak içine girer. Kulak zarını çizer. Kulak zarında çizilen yerden orta kulaktaki sıvı dışarı çekilir. Belirli aletlerle kulağın çizildiği yere, bir ucu orta kulakta diğer ucu ise dış kulakta kalacak şekilde tüp yerleştirilir. Hastanın kulağında gözle görülür bir fark olmayacaktır.

Ameliyatta Anestezi Kullanılır mı?

Ameliyatta çocuklara da genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi kullanılır. Ancak isteyen yetişkinlere de genel anestezi uygulanabilir.

Kulağa Tüp Takılması Ne Fayda Sağlar?

Kulağa tüp takmak hastalığa göre farklı yararlar sağlar. Bu yararlardan bazıları aşağıda;

  • Kulakta biriken sıvıdan dolayı oluşan duyma kaybı sorununu giderir.
  • Orta kulak iltihabına yakalanma riskini epeyce düşürür.
  • Orta kulak iltihabından dolayı oluşan konuşma bozukluğunu ortadan kaldırır.
  • Kulaktaki iltihaptan dolayı oluşan denge, davranış ve uyku problemlerini iyileştirir.

Kulak Tüpü Ne Kadar Süre İçeride Kalır?

İlk defa kulak tüpü takılan çocuklarda tüp 6 aya yakın içeride kalır. Bu süre dolduğunda vücut, tüpü otomatik olarak dışarı atar. Genellikle doktora kontrole gidildiğinde doktor tüpün dış kulağa atıldığını görür ve tüpü alır. Eğer tüp kendiliğinden dışarı atılmazsa ve süre bir yılı geçiriyorsa doktor küçük bir operasyonla tüpü çıkarır. Ancak tüp ikinci defa takılıyorsa süresi daha uzun olacaktır. Tüp hekimin öngördüğü bir tarihte çıkarılır. Genellikle ikincisi takılan tüpler bir yıldan fazla içeride kalır.