Kepçe Kulak Operasyonu

kepçe kulak operasyonu bursa ümit çakır

Kepçe Kulak Operasyonu

Bu yazımızda sizlere kepçe kulak operasyonu ile alakalı bilgi vereceğiz. Kulakta, kulak estetiği operasyonu gerektiren doğumsal ya da edinsel sebepli birçok şekil bozukluklarına rastlanabilir. Kulakların doğumsal olarak tam veya kısmi yokluğu, kulak çevresinde ekstra kıkırdak çıkıntıları, kulağın buruşturulmuş bir kağıt gibi büzüşük olması (Consticted ear), sivri kulaklar (Stahl’s ear) ya da bir kaza sonucunda kulağın kısmi ya da tümünün kaybedilmesi gibi. Bu problemler her iki kulakta da farklı derecede olabilir. Ya da tek kulak belirgin diğer kulak normal olabilir. Toplumda en fazla kulakların çok belirgin olduğu kepçe kulak deformitesine rastlanmaktadır.

Kepçe Kulakta Anatomik Sorun

Kepçe kulak, ön tarafa doğru çok belirgin olduğu için büyük gibi görünür. Oysa genelde boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80 ve 90’ı 6 yaşında tamamlanır. Yani 6 yaşına gelindiğinde erişkin kulağı boyutlarına yakın bir kulak boyutuna sahip olunur. Bu sebeple kulak operasyonuna ihtiyacı olan kepçe kulaklı küçük çocuklarda kulakların olduğundan daha büyük görünmesi normaldir. Kepçe kulak deformitesinde kulağın kafayla yaptığı açı olması gerekenden biraz daha geniştir. Bu da kulağı dışarıya doğru açık bir şekilde gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu görüntü çok daha belirgin olmaktadır. Kulağın üst 2/3 lük bölümünde olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi gözükür.

Kepçe Kulak Operasyonu

Halk arasında kepçe kulak ismi ile tabir edilen ve ön taraftan bakıldığında kulakların çok büyük görünmesi her yaştan insanı rahatsız edebilecek bir durumdur. Erkek veya kadın fark etmeden bu sıkıntı meydana gelebiliyor. Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşur. Bu sebeple kepçe kulak operasyonunun diğer operasyonlara istisna olarak tercihen ilkokul öncesi yaptırılması önerilir.  Genellikle bu operasyonun hemen ertesi gün çok yakın gibi duran kulak, 1 hafta içinde doğal görünümüne kavuşur. Böylece hem rahatlıkla gözlük kullanılabilir hem de kulak belirginliğinde azalma olur. Operasyon sonrası 3 hafta saç bandının kullanılması önerilir. Uzun saçlı olanlar saçları ile de bant görünümlü bir şekil oluşturabilir. Ameliyattan sonra 1 ya da 2 hafta kulakta biraz uyuşukluk devam edebilir. Bu sebeple fön makinasının bu süre zarfında kullanılmaması tavsiye edilmektedir.