Ozon Terapi

ozon terapi bursa ümit çakır

Ozon Terapi

Ozon terapi veya oksijen terapi, alternatif tıp kapsamında yer alan ve ozon gazı kullanılarak gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

Bu tedavi yönteminde, üç oksijen atomundan meydana gelen ve renksiz bir gaz olan ozon kullanılmaktadır.

Tıpta kullanılan ozon tedavisi, kullanılan bölgeyi dezenfekte eder, vücudun oksijen alımını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Geçmişte de birçok sebeple, sıklıkla kullanılmıştır.

Birinci dünya savaşı sırasında da kullanılan ozon tedavisi, yaraların iyileştirilmesi, dezenfekte edilmesi amacıyla ve aynı zamanda da anti-enflamatuar etkisi sebebiyle önemli bir yer tutmuştur. Ardından HIV virüsünü kapmış olan insanlarda da oldukça faydalı bir tedavi yöntemi olmuştur.

Yakın zamana baktığımızda ise, özellikle kadınların kozmetik amaçlı kullanması ve anti-aging etkileri sebebiyle oldukça popüler bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile kandaki oksijen miktarı artırıldığı gibi, vücutta bulunan tüm dokuların da oksijenlenmesi sağlanır. Bu sayede cildin daha esnek kalması, yaşlanma etkilerinin azaltılması, yaraların iyileşme sürecinin hızlanması, kan ve karaciğer detoksu ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi birçok etkiye sahiptir.

Mucizevi Ozon Terapi / Tedavisi

Ozon tedavisi 1800’lü yıllarda sterilizasyon amacıyla ameliyathanelerde sıklıkla kullanılmaktaydı. Ardından tüberküloz, HIV gibi daha birçok hastalığın tedavi edilmesi amacıyla kullanıldı. Günümüzde de birçok amaçla kullanılan bu tedavi yöntemi, daha çok yaşlanma karşıtı etkileri ile popülerliğini korumaktadır.

Ozon, anti bakteriyel, anti viral ve anti fungal özelliklere sahip bir ajandır. Bu sebeple, vücutta herhangi bir sebeple meydana gelen mikrobiyal durumlara karşı oldukça etkili bir tedavi sağlar.

Günümüzde bakteri ve virüslerin meydana getirdiği hastalıkların tedavisinde çoğunlukla antibiyotikler kullanılır. Kullanılan bu antibiyotik ilaçlar, vücutta bulunan bakteri ve virüsleri yok eder ancak, bunu yanında vücutta bulunan yararlı bakterileri ve hücreleri de hasara uğratır. Bu durum dikkate alındığında, ozon terapi sayesinde aktibiyotiklerin toksik etkilerine maruz kalmadan iyileşme sağlanabilmektedir. Ayrıca, önleyici amaçlı kullanıldığı takdirde de bu tip hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Ozon tedavisi genellikle 15-20 dakikalık seanslar şeklinde uygulanır. Kana uygulanan oksijen sayesinde, bakteriler veya mantarlar gibi oksijensiz ortamlarda çoğalan ve yaşamını sürdüren hücrelerin gelişemediği, oksijenli ve hijyenik bir ortam oluşturulur. Böylece birçok hastalığın sebebi olan bakteriler, mantarlar veya toksik durumlar ortadan kalkmış veya önlenmiş olur.

Önlem Amaçlı Ozon Terapisi / Tedavisi

Yoğun iş temposu, günlük hayatın stresi, ortamda bulunan çeşitli bakteri ve virüsler ile yaşam kalitemiz etkilenir ve sıklıkla da bağışıklık sistemi zayıflar. Böyle durumlarda da grip dahil birçok hastalığa yakalanma riskimiz artar. Bu duruma çözüm üretebilmek adına, önlem amaçlı uygulanan ozon terapisi sayesinde, bağışıklık sisteminin çökmesi engellenmiş olur ve yoğun strese maruz kalan vücudun toparlanabilmesi, ayakta kalabilmesi için gereken destek sağlanır.

Bunu yanında, yaşlanma karşıtı olarak uygulanan terapilerde cildin esnekliği ve kalitesi korunur. Yaşlanma etkilerine karşı yoğun bir biçimde savaşan ozon uygulaması aynı zamanda toksik etkilerin de vücuttan uzaklaşmasına yardım eder.

Ozon Terapinin Yararları Ve Kullanım Alanları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder,
  • Karaciğer temizliğine destek olur,
  • Kanser hastalarının tedavilerinde fayda sağlar,
  • Dolaşım bozukluklarının tedavisinde etkilidir,
  • Bakteri ve virüslerin meydana getirdiği enfeksiyonlarla savaşır,
  • Yaşlanma sürecini geciktirir,
  • Yorgunluk ve strese karşı rol oynar,
  • Romatizmal hastalıkların tedavisinde olumlu gelişmeler doğurur,
  • Diyabet tedavisinde etkilidir,
  • Eklem sertliğinde ve alerjilerde tedavi sağlar.