burun estetği sonrası morluk ve şişliklerin iyileşme süreci

Burun Estetiği Sonrası Morarma, Şişlikler ve İyileşme Süreci

İyileşme süreci kişinin yapısı ve yapılan operasyona göre değişiklik gösterir ve ortalama iyleşme süresi değişkendir. Ancak burun estetiği operasyonu sonrası geçici morarma ve şişlikler oluşabilir. İnsanlar burun estetiğine sağlık sorunu yaşadıklarında ya da estetik bir görüntüye sahip olmak istediklerinde başvururlar. Birçok insan burun şeklini beğenmediği için estetik ameliyatı olmaktadır. Günlük hayatta yaşanabilen çeşitli kazalar sonucunda da burunda oluşan hasarların düzeltilmesi için burun estetiği yapılmaktadır. Burun yapısının uzun olması, geniş olması, burun ucunun düşük olması gibi birçok neden insanların estetik yaptırmasına neden olarak gösterilmektedir.

Burun Estetiği İçin Yaş Sınırı

Burun estetiğinin yapılabilmesi için kişinin kemik yapısının gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu nedenle çocuklar üzerinde burun estetiği yapılmamaktadır. Estetik için yaş sınırı değil kemik yapısı gelişiminin tamamlanması beklenilir. Çocuklarda kemik gelişimi 18 yaşına kadar devam ettiği için genellikle burun estetiği için kişinin 18 yaşından büyük olması ya da 18 yaşına kadar beklemesi gerektiği söylenir. Kadın ve erkek burun estetiği arasında uygulanacak şekil dışında bir farklılık yoktur.

Burun Estetiği Kaç Saat Sürer?

Burun estetik ameliyatları operasyon yapılacak kişinin burun yapısına ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Burun eğriliğinin düzeltilmesi gibi ameliyatlar genellikle 2 saat ile 2.5 saat arasında sürmektedir. Burun ucu şekillendirme gibi durumlarda bu süre daha kısa olabilecektir. Burunda oluşan büyük hasar durumlarında, hasarın düzeltilmesi, uygun estetiğin yapılması, şekillendirme yapılması gibi tüm işlemler aynı aşamada yapılacaksa bu operasyonun süresi duruma göre 6 saate kadar sürebilmektedir.

Şişlik, Morluklar ve İyileşme Süreci

Burun estetik operasyonlarının bazılarında şişlik ve morarma oluşmayabilmektedir. Bu tamamen yapılan işleme göre değişmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası oluşan morarmalar genellikle bir hafta kadar sürmekte ve bir hafta sonra hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Ameliyat sonrasındaki ilk iki gün içerisinde operasyon bölgesi ve çevresinde ödem oluşabileceği için şişlikler görülecektir. Şişlikler durumlarına göre bir haftada geçebilir ya da biraz uzun sürebilir. Oluşan ödemin tamamen atılabilmesi için biraz zamana ihtiyaç vardır ve bu zaman 3 ay olabilecektir. Yapılacak olan burun uçun şekillendirme, eğrilik düzeltme gibi basit estetik işlemlerinde her hangi bir morarma ve şişlik görülmeyebilecektir.