ozon terapi uygulaması ile bağışıklık artırma dr ümir çakır bursa

Ozon Terapi ile Bağışıklık Güçlendirme

Ozon Terapi bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan yeni uygulamaların başında gelmektedir. Vücudun dışarıdan gelebilecek tehlikelere (virüs, mikrop vb.) karşı direnci bağışıklık sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bağışıklık sistemleri birçok faktörden etkilenerek vücudun zayıflamasına sebep olmaktadır. Bağışıklık sistemini en fazla etkileyen soluduğumuz hava ve tükettiğimiz besinlerdir. Vücuda girin besinler aldığımız havada bulunan oksijenle işlenerek
bize enerji üretimi sağlar. Vücut için gerekli olan enerjinin üretilmesi sırasında vücuda olumsuz etki yaratacak oluşumlar da meydana gelmektedir. Bu oluşumların en tehlikelisi “oksidan” denilen maddenin açığa çıkmasıdır. Ortaya çıkan oksidanlar hücrelere yerleşerek hücrenin doğal beslenme ve çalışma düzenini bozar. Hücrelerde yaşanan bu bozulmalar ile kanserli oluşumlar ortaya çıkmaktadır. Oksidanlar vücuttan atılmadığı takdirde akut ve kronik hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.

Ozon Terapisi Faydaları Nelerdir?

Vücudumuza almış olduğumuz besinler ve havada bulunan zararlı oluşumlar doğrudan kana karışarak vücudun tüm noktalarına ulaşmaktadır. Vücutta oluşan bu oksidanların bir kısmı doğal yollarla (idrar, terleme gibi) dışarı atılmaktadır. Ancak bağışıklık sistemi yani bu oksidanlarla savaşan sistemin (antioksidan) zayıflaması oksidanların yeterli düzeyde vücuttan atılmasında yetersiz kalmaktadır. Böyle durumlarda oksidanların vücuttan atılması için ozon terapisi uygulanması tercih edilmektedir. Ozon vücutta bulunan antioksidan sistemini harekete geçirerek bağışıklık sisteminde güçlendirme yapmaktadır. Ozon terapisi veya tedavisi denilen sistemde hücrelere 100 oksijen/ 1 ozon oranında uygulama yapılarak hücrelerin daha fazla oksijen alması sağlanır. Hücrelerin yeterli düzeyde oksijen alması kan dolaşımının daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Ozon Terapi Nasıl Uygulanır?

Ozon terapisinin herkese uygulanması doğru bir tercih değildir. Ozon terapisi bağışıklık sisteminde zayıflık olan kişilerde uygulanması gerekir. Ozon tedavisi uzman bir hekim kontrolünde yapılması gerekir. Ozon gazının doğrudan akciğerlere solunum yoluyla alınması ciddi tahrişlerin oluşmasına yol açar. Bu sebeple ozon terapisi kan üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca vücudun dış kısımlarına farklı yöntemler kullanılarak uygulanmaktadır. Ozon terapisi uygulanacak bölgenin yıkanarak temizlenmesi ve ozon uygulanması sırasında nemli olması gerekir. Ozon terapisinde uzman hekim her hastalık için farklı bir uygulama yöntemi belirler. Ozon terapisini uzman olmayan kişilerin uygulaması hasta için telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.