burun estetik operasyon sonrası kaç günde iyileşir

Burun Estetiğinde Kaç Günde İşe ve Normal Yaşantıma Dönebilirim, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dünyanın her yerinde en fazla yapılan estetik ameliyatları arasında burun estetiği ameliyatları gelmektedir. İnsanlar yüz şekilleriyle uyumlu ve doğal görünümlü bir buruna sahip olarak daha şık görünmeye çalışırlar. Çoğu zamanda istenmeyen kazalar sonucu oluşan burun hasarlarının giderilmesi ve burun yapısının düzeltilmesi için burun estetik ameliyatları yapılmaktadır. Estetik ameliyata sonrasında burun ve çevresinde morarma ve şişlik oluşması çoğu zaman kaçınılmaz olmaktadır. Kaç günde iyileşeceği ise tamamen kişiden kişiye değişse de, ortalama 10 gün civarında sürmektedir.

Burun Estetiği İyileşme Süreci Kaç Günde Olur?

Burun estetiği olduğunuzda yüzünüzün bir bölümünde ödem oluşmasından dolayı şişlik ve morarma görülecektir. Kaç günde normale dönülüyor? Ameliyat sonrası ikinci günde şişlik en üst seviyesine ulaşabilecektir. Kişinin vücut direncine bağlı olarak morarmalar ortalama bir hafta sonrasında yavaş yavaş geçmeye başlayacaktır. Şişliklerde ödemin atılmaya başlanmasıyla birlikte yok olacaktır. Bu iyileşme süreci hastanın vücut yapısına ve direncine bağlı olarak değişecektir. Ameliyat sonrasında hastalar günlük ihtiyaçlarını karşılamaya başlayabilirler. Ancak oluşan şiş ve morluklar nedeniyle çalışma hayatlarına dönmeleri ortalama 10 günü bulabilecektir.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun ameliyatı sırasında kanamanın olmaması için ameliyat öncesinde kanı sulandıran ilaçlar kullanılmamalıdır. Estetik cerrahlarının ön muayenesi sonrasında sunduğu tavsiyelere uyulmalıdır. Ameliyat öncesi bazı ilaçlara karşı alerjiniz varsa bunu anestezi uzmanına bildirmelisiniz. Operasyon öncesinde kullanmış olduğunuz tüm takı ürünlerini çıkarmalı, yüzünüzde ve ellerinizde makyaj kalıntıları olmamalıdır. Birçok bitkisel çay çeşitleri kanamayı artırabileceğinden operasyon öncesinde en az bir hafta bu ürünleri kullanmamalısınız.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetik ameliyatları sonrasında her hasta öncelikle burunlarına her hangi bir darbe almamaya, başların yere fazla eğmemeye dikkat etmelidirler. Ameliyat sonrası şişliklerin daha kısa sürede iyileşmesi için yatarken baş bölgesini mümkün olduğu kadar yüksek konumda tutmak gerekir. Kanı sulandırdığı bilinen ilaçlardan, yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya özen gösterilmelidir. Ameliyat sonrası ilk 10 gün günlük spor aktivitelerinden 3 hafta ağır spor çalışmalarından uzak durulmalı çeşitli travmalara karşı tedbirli olunmalıdır. İyileşme süreci boyunca banyo yaparken baş bölgesinin ıslanmamasına özen göstermelisiniz. Mümkün olduğu kadar belirli bir süre gözlük kullanmamalısınız.