burun estetiği sonrası rahat nefes almak ve önemi

Rahat Nefes Almak ve Burun Estetiği Operasyonu

Burun estetiği hem şekil görünümü hem de sağlık açısından önemlidir. Birçok insan burun yapısındaki bozukluktan kaynaklı olarak rahat nefes alamamaktadır. Burun yapısından dolayı nefes almakta zorlanan kişiler plastik cerrahlara müracaat ederek burun estetiklerini yaptırmakta ve daha huzurlu bir hayat yaşamaya başlamaktadır. Estetik ameliyatı sonrasında hem daha güzel görünümlü bir buruna sahip olmakta hem de daha rahat nefes alabilmektedir. Burun yapısındaki eğrilik, darlık ya da çeşitli travmalar sonucu oluşan yapısal bozukluklar nefes almayı zorlaştırmaktadır.

Burun Ameliyatında Kanama Olur Mu?

Burun estetik ameliyatları yapılacağı zaman burun içerisinde kanama olmaması, akıntı gibi durumların bulunmaması istenir. Estetik operasyonları milimetrik olarak yapıldığı için oluşacak olan kanamalar yapılacak işlemleri zorlaştıracaktır. Burun estetik ameliyatlarında kanamanın çok olmaması için burun kıkırdak zarı ile kemik zarı altına girilerek işlemlerin yapılmasına dikkat edilir. Bu yöntem kanamayı mümkün olduğu kadar az tutacak ve ameliyat sonrasında da şişlik ve morarmanın daha az olmasına neden olacaktır. Uzmanlar burun estetik ameliyatlarını kanama olmayacak şekilde belirlenen alanlarda yapmaya özen gösterirler.

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Burun estetik ameliyatları çoğunlukla burun deliği iç kısmından giriş yapılarak gerçekleştirildiği için operasyon bölgesi izleri dışarıdan görünmemektedir. Açık estetik ameliyatlarında mümkün olduğu kadar küçük bir kesi alanından giriş yapılmaktadır. Estetik ameliyat sonrası bu bölümde küçük bir iz kalma ihtimali her zaman vardır. Bu iz kişinin yapısına göre iyileşme göstermekte ve belirli bir süre sonra iz tamamen kaybolmaktadır. Bazı kişilerde çok hafifte olsa kalıcı olabilmektedir.

Rahat Nefes Almanın Önemi

Canlıları ayakta tutan ve rahat bir yaşan sürmelerini sorunsuz şekilde nefes almaları sağlamaktadır. Burun yapısından dolayı nefes almakta zorlanan kişiler günlük hayatlarında birçok işlerini yaparken nefes almakta zorlanacaktır. Nefes almakta zorlanan kişi hayattı boyunca çeşitli sağlık sorunları çekecektir. Burun estetiği ameliyatı ile burun içerisinde nefes almayı engelleyen dar kanallar genişletilir ve kanalları tıkayan maddeler alınarak daha verimli nefes alınması sağlanır. Huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için rahat nefes alabilmek çok önemlidir.