fraksiyonel lazer ile cilt yaralarına çözüm dr ümit çakır kliniği bursa'da

Fraksiyonel Lazer İle Neler Tedavi Edilir?

Derinin tamamen yenilenmesini sağlayan ve birçok rahatsızlığın tedavisinde güvenle kullanılabilen fraksiyonel lazer tedavisi, özellikle kadınların en sık tercih ettikleri lazer tedavilerin başında geliyor. Akne skarlarının giderilmesinde ve cilt gençleştirmede yoğun olarak tercih edilen bu tedavi, yaklaşık 3 yıldır tüm dünyada uygulanıyor. Hızlı ve en etkili
şekilde cilt gençleştirme tedavisine ihtiyaç duyan kişilerin tercihi bu tedaviden yana oluyor. Bursa’da ise Dr.Ümit Çakır kliniğinde bu uygulama uzman eller tarafından yapılıyor.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Deri bütünlüğüne zarar vermeden yapılan bir tedavi yöntemi olan fraksiyonel lazer, bir süzgeç aracılığıyla lazer enerjisinin belirlenen deriye nüfuz ettirilmesine yönelik yapılan çalışmalardır. Lazerde bulunan yüksek enerjiler fraksiyone edilip bölünerek sütunlar halinde cilt altına gönderiliyor. Böylece o bölgeye yerleşen ısı nedeniyle tamamen doğal bir yara iyileşme süreci başlamış oluyor. Elastin, kollajen ve hyaluonik gibi asit sentezlerinin tetiklenmesi ile birlikte sağlıklı dokuların oluşması sağlanıyor. Uygulama sırasında dokular tamamen onarılırken cilt de gerginleşerek sıkılaşıyor. Böylece kırışıklıklar da giderilerek daha genç ve canlı bir görünüme sahip olunabiliyor.

Lazer Çeşitleri

Temelde tüm dünyada uygulanan iki çeşit fraksiyonel lazer çeşidi bulunuyor. Bunlardan birincisi karbondioksit lazerdir. İkincisi ise erbiyum lazer olarak tanımlanıyor. Birinci seçenek olan karbondioksit lazerlerin yan etkileri oldukça fazla olduğundan pek tercih edilmiyor. Bu nedenle yaygın olarak kullanılan yöntem erbiyum yağ lazerlerdir. Bu tedavi süresince kişilerin sosyal hayatlarında herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmuyor. Uygulama sonrası hafif kızarıklıklar oluşsa da bu kızarıklıkların çok kısa süre içinde kaybolduğu görülebiliyor.

Neler Tedavi Edilir?

Cilt sarkması, kırışıklar, cilt gençleştirme, akne ve sivilce izlerinin tedavisi, leke tedavileri, çatlak tedavileri ve yara izlerinin ciltte oluşturduğu lekelerin tamamının tedavisinde fraksiyonel lazer uygulamasından yararlanılabiliyor. Uygulama ayda bir kez olmak şartıyla toplamda 5 seans olarak yapılabiliyor. Bu lazer uygulamalarında hiçbir acı hissedilmiyor. Uygulama sonrasında ciltteki ince çizgiler bile kayboluyor ve parmak, canlı, ışıltılı bir cilde sahip olmak mümkün oluyor. Bu tedavi yönteminin hiçbir yan etkisinin bulunmadığını hatırlatmakta yarar var.