PRP

prp uygukaması bursa ümit çakır kliniği

PRP

Prp cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerji riski yoktur. Prp birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi cilt gençleştirme işleminde de kullanılır ve sonuçları çok başarılıdır. Kaç seans yapılacağına doktorunuz karar verir. Cilt gençleştirme için genellikle 15 günde bir 5-6 seans yapılmaktadır.

Prp Nedir?

Türkçe karşılığı trombositten ve kök hücreden zengin plazma demektir. Bu plazma trombosit, büyüme faktörü ve kök hücreden zengindir ve bu hücreler yoğun bir şekilde bulunur. Hasarlı dokuya verildiği zaman büyük oranda iyileşme sağlar. Uzman kişiler tarafından uygulanır.

Nasıl Uygulanır?

Uygulamadan önce kişinin kanı alınır. Özel cihazlarda alınan kan santrifüj edilir. Kan santrifüj edildiğinde plazma ve serum kısmı birbirinden ayrılır. Plazma kısmında trombosit ve kök hücreler vardır. Ayrıca trombositlerden büyüme faktörü salınır. Plazmadan oluşan katmanlar dikkatlice farklı enjektörlere alınır. Küçük iğneler yardımıyla hasarlı dokuya verilir. Prp cilde uygulandığı zaman cilt hemen tepki verir. Parlar ve canlanır, kolojen sentezi artar.

Kırışıklık tedavisinde çok etkili bir yöntemdir. İçeriğinde bulunan kök hücreler cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlar.  Kullanım alanı cilt olduğu kadar kas iskelet sistemi içinde kullanım alanı yaygındır. Kök hücreler hangi dokuya verilirse o dokunun hücresine dönüşür. O yüzden çok kıymetlidir. Yoğun bir şekilde verildiği için iyileştirme gücü daha fazladır.

Yan Etkisi Var Mıdır?

Yan etkisi çok az olan bir yöntemdir. Yan etki olarak iğnenin girdiği yerlerde morluk oluşabilir. Oluşan bu morluklar bir hafta içinde kaybolur. İşlem biraz ağrılı olacağı için anestezik kremler kullanılabilir. Mutlaka uzman hekim tarafından uygun bir klinikte yapılmalıdır. Aksi halde ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Op.Dr. Ümit Çakır kliniği bu uygulama için Bursa’da en tecrübeli ve güvenli klinikler arasındadır. Kullanılan tüm ekipmanlar steril olmalıdır. Prp tüpleri farklı ve özel tüplerdir ve tek kullanımlıktır. Kan değerleri düşük olanlara, kanser tedavisi görenlere ve bağışıklık sistemi hastalığı olanlara uygulanmaz. Saç ekimi sonrasında uygulanan prp çok iyi sonuç verir. Saç köklerinin güçlenmesi ve daha canlı çıkması için mutlaka saç ekimi sonrasında da prp yapılmalıdır.